Prace alpinistyczne obejmują wymagające i niebezpieczne działania na wysokości. Żeby je wykonywać, trzeba nie tylko dysponować odpowiednimi uprawnieniami, ale i wykazywać określone predyspozycje. Od ilu metrów zaczynają się prace alpinistyczne? Czym różnią się one od prac wysokościowych? Jak wybrać odpowiednich fachowców?
Prace alpinistyczne – od ilu metrów się zaczynają? Czym różnią się od prac wysokościowych?
Prace alpinistyczne zalicza się do kategorii prac wysokościowych. Te zaś obejmują wszystkie działania przeprowadzane na wysokości co najmniej 1 metra nad poziomem ziemi lub podłogi. Wykonuje się je przy użyciu nie tylko drabiny oraz rusztowań, ale i podnośników oraz lin alpinistycznych.
Prace wysokościowe, jak i prace alpinistyczne to działania podwyższonego ryzyka. Pracownicy, którzy je wykonują, muszą być odpowiednio przeszkoleni, a także przestrzegać określonych zasad BHP. Dodatkowo w przypadku prac alpinistycznych personel musi dysponować uprawnieniami do pracy w dostępie linowym oraz specjalistycznym sprzętem.
Prace w dostępie linowym (alpinistyczne) przeprowadza się wszędzie tam, gdzie nie można użyć konwencjonalnych narzędzi wykorzystywanych w pracach wysokościowych – czyli drabin, podnośników i rusztowań, lub ich zastosowanie byłoby nieekonomiczne. Do prac alpinistycznych zaliczyć można m.in.:
-
mycie okien wieżowców,
-
tynkowanie, malowanie, mycie i odświeżanie elewacji budynków,
-
mycie, renowacja i odśnieżanie dachów,
-
montaż i demontaż konstrukcji stalowych oraz kominów,
-
prace arborystyczne (wykonywane w obrębie korony drzewa, np. usuwanie starych pędów).
Z uwagi na fakt, że techniki wykorzystywane podczas prac alpinistycznych wywodzą się z technik wspinaczkowych i jaskiniowych, pracownicy je wykonujący muszą dysponować określonymi cechami, np. zręcznością czy też umiejętnością radzenia sobie ze stresem.
Wśród certyfikatów poświadczających uprawnienia alpinistyczne wyróżnić można m.in. certyfikat IRATA. Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w branży. Osoba legitymująca się nim dba nie tylko o jakość wykonywanej pracy, ale i bezpieczeństwo, co pozwala uniknąć wypadków i zdarzeń okołowypadkowych.
Prace alpinistyczne – komu zlecić?
Prace alpinistyczne należy zlecić wyspecjalizowanej firmie. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Najważniejszym aspektem jest to, czy zatrudnieni pracownicy dysponują stosownymi uprawnieniami potwierdzającymi ich umiejętności pracy na wysokości. Zleceniodawca powinien sprawdzić nie tylko posiadane certyfikaty, ale i ważność badań lekarskich, które potwierdzą brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu.
Co ważne, pracodawca nie tylko powinien zatrudniać wykwalifikowany personel, ale również sam podejmować określone działania. Jeśli firma nie zapewnia pracownikom cyklicznych szkoleń BHP, stanowi to ostrzeżenie, którego nie wolno zbagatelizować. Ponadto, to na pracodawcy spoczywa zapewnienie kadrze środków ochrony indywidualnej i narzędzi pozwalających na bezpieczne wykonywanie prac alpinistycznych. Jeśli wyposażenie specjalistów pozostawia wiele do życzenia, lepiej zrezygnować z usług takiej firmy.
Przeanalizować warto również opinie dotychczasowych klientów. Dzięki nim można dowiedzieć się, jak w rzeczywistości przebiega współpraca z danym przedsiębiorstwem. Co ważne, nie należy nadmiernie koncentrować się na kosztach usługi. Niska cena nie zawsze bowiem idzie w parze z jakością, a na pracach alpinistycznych nie warto oszczędzać. Pozwoli to uniknąć groźnych konsekwencji.